#EUzaTebe – za kulturno nasleđe i turizam
Grad kulture, antike i plemenitih životinja
Istočna Srbija bogata je kulturnim nasleđem, ostacima prošlosti i netaknutom prirodom. Zbog svoje raznolikosti i sadržaja koje nudi posetiocima česta je odrednica brojnih turista. Među opštinama koje učestvuju u projektu “EU za kulturno nasleđe i turizam” sa ciljem promocije istočne Srbije kao važne kulturne i turističke destinacije je i Požarevac.
Jedan od najstarijih muzeja u Srbiji koji je osnovan 1896. godine, Narodni muzej u Požarevcu, u svom okrilju ima arheološku postavku od praistorije do kasne antike, kao i deo srednjeg veka. U muzeju su i originalne četiri freske sa Viminacijuma, iz paganskog i hrišćanskog perioda, a tu je i freska sa Hristovim monogramom.
“U našem muzeju je klepsidra, to je vodeni sat koji danas zovemo štoperica. Služio je za ograničavanje vremena govora u senatu, zato se kaže ‘Senatore, vreme vam je isteklo’ i mi zbog toga danas kažemo – vreme teče“, kaže Jelena Milenković, viša muzejska edukatorka Narodnog muzeja u Požarevcu. Muzej čuva i nakit napravljen od kostiju, ukosnice, pribor za depilaciju i ogledalo. “Žene su se ulepšavale u antičkom periodu, neverovatno je da posle toga došao srednji vek, kada nisu mnogo vodile računa o sebi“, kaže Jelena.
U cilju bolje promocije kulturnog nasleđa svog grada, zaposleni u Narodnom muzeju završili su obuke koje su organizovane u okviru projekta “EU za kulturno nasleđe i turizam”. Namera obuka je da se istočna Srbija promoviše kao atraktivna kulturna i turistička destinacija i privuče još veći broj turista da je posete. Obuke su, kroz ovaj projekat, završili i zaposleni u Turističkoj organizaciji Požarevac, a brojni privatnici koji se bave turizmom dobili su bespovratna sredstva sa ciljem bolje promocije istočne Srbije kao turističke i kulturne destinacije.
Narodni muzej Požarevca čuva i “počelice” koje su u srednjem veku nosile bogate vlastelinke. Uvek ukrašene nekom jakom životinjom, da bi štitile damu koja ih nosi, počelice se tako zovu, jer su se nosile – na čelu. Muzeju pripada i Etno park “Tulba“, koji je kreiran 1972. godine sa ciljem da se autentično objedini i prikaže kako se nekada živelo na ovim prostorima.
Projekat je kroz obuke podržao i Galeriju Milene Pavlović Barilli, koja posluje u okviru fondacije “Milenin dom”. Smeštena u kuću čuvene Požarevljanke, ova fondacija je upravo objavila monografiju koja donosi brojne Milenine do sada neobjavljene crteže, skice i ilustracije.
“Prošle godine sve smo prebacili u digitalnu formu, skenirali smo sve njene radove koje Fondacija poseduje – 894 dela i sada su sva dela u digitalnoj formi. Većina je objavljena u monografiji”, kaže Ljiljana Dabić, upravnica Fondacije “Milenin dom”.
U Galeriji “Barilli” koja ima 100 kvadratnih metara trenutno može da se prikaže 40 Mileninih dela, a memorijalni deo galerije čuva Mileninu biblioteku i nameštaj. Sa namerom da napravi galeriju dostojnu Milene, kao što je to želela slikarkina majka Danica, Fondacija je pripremila projekat i dobila sredstva od Ministarstva kulture za izgradnju novog kulturnog kompleksa u okviru kog će, između ostalih planiranih objekata, biti i nova galerija u kojoj će moći da se prikaže čak 400 Mileninih dela.
Poseta Požarevcu ne bi bila potpuna bez obilaska arheološkog nalazišta Viminacijum, koje je nekada bio rimski vojni logor. Najvažnija istraživanja vezana su za izgradnju termoelektrane krajem sedamdesetih godina prošlog veka. Tada je pronađeno 40.000 predmeta, od kojih 1.500 ima izuzetnu istorijsku vrednost. Na ovom lokalitetu pronađen je skelet najstarijeg mamuta na svetu, koji je živeo pre 800.000 do milion godina.
U opštini Požarevac nalazi se i jedina ergela koja je u državnom vlasništvu i legat je države Srbije – “Ljubičevo”. Tu je knez Miloš Obrenović 1853. godine sagradio konak za svoju porodicu, a po njegovoj ženi, kneginji Ljubici, ergela je i dobila ime. Već šest decenija početkom septembra ovde se organizuju Ljubičevske konjičke igre, poznate u celom svetu.
FETISLAM
FELIX ROMULIANA
RAJAČKE PIMNICE
KRALJEV PODRUM