#EUzaTebe – za kulturno nasleđe i turizam
Kako je Instagram pomogao jednom šumadijskom selu
Dve unuke su, u čast i u znak sećanje na svoga dedu, koji je često koristio lokalni izraz za pokretanje “Ajdemote” (od (H)ajdemo, tipično za šumadijska sela), na njegovom imanju – napravile održivi biznis pod tim imenom.
Milena i Milica imale su nameru da od autentičnog srpskog domaćinstva u srcu Šumadije, kod Topole, naprave mesto koje je prilagođeno ljubiteljima prirode, mira i tišine. Na samo 80 kilometara od Beograda i 40 od Kragujevca, domaćinstvo “Ajdemote” potpuno je prilagođeno modernom čoveku. Uz dve kuće i dva dvorišta, tu je i bazen, đakuzi, teren za mali fudbal, košarku i badminton, igraonice u nekadašnjem košu za kukuruz i još mnogo toga. Unuke su odlučile da svoju dedovinu pretvore u – šumadijski raj i pravo mesto za odmor i rekreaciju.
“Tokom pandemije 2020. godine, sestra i ja smo sa decom provele izvesno vreme u babinoj i dedinoj kući u Topoli, za koju nas veže mnogo uspomena. Nakon njihove smrti kuća se ‘zatvorila’ i sve što je skoro dva veka razvijano u porodici Manojlović pretilo je da propadne. Vaspitanje, geni i sećanje na njih učinili su da sestra i ja počnemo da sređujemo imanje. Rešile smo da obnovimo dedinu kuću i pretvorimo je u turističku destinaciju, da investiramo i da vremenom imanje počne samo da se održava. Pogodno je i za odmor sa prijateljima ili porodicom, za druženje u prirodi, proslave, poslovna okupljanja, kao što su team buildings-i i za različite sesije fotografisanja”, kaže Milena Nešić Pavković.
Da Instagram može da doprinese poboljšanju seoskog turizma potvrđuje upravo njihov slučaj – sestre Nešić su upravo na toj društvenoj mreži saznale da se u okviru projekta „EU za kulturno nasleđe i turizam“ dodeljuju bespovratna sredstva za unapređenje turističke ponude.
“Nismo imale nedoumice da li da konkurišemo. Danima smo razrađivale ideje i pripremale dokumentaciju. GIZ je prepoznao potencijale našeg domaćinstva i dodelio nam je bespovratnu pomoć za unapređenje higijene u domaćinstvu (veš mašina), za usluge (veliki frižider za piće i za vino), estetike (mobilijer i ulazna vrata). Sve aktivnosti koje smo preduzele za unapređenje domaćinstva doprinose većem interesovanju posetilaca za naše imanje. To vodi ka većem interesovanju za vinarije i restorane u Topoli”, priča nam Milena.
Obe kuće u domaćinstvu “Ajdemote” izgrađene su u šumadijskom stilu još pre sedam decenija, a obnovljene su i preuređene za turističku ponudu pre četiri godine. Potpuno su prilagođene životu savremenog čoveka, a dodatni utisak na posetioce ostavljaju i prateći objekti – mlekar, ambar, kujna sa odžakom, koš, kačara, košara, koje su ove dve dame oživele, renovirale i učinile vidljivim za brojne turiste.
FETISLAM
FELIX ROMULIANA
RAJAČKE PIMNICE
KRALJEV PODRUM