Kraljev podrum
#EUzaTebe – za kulturno nasleđe i turizam
Zadužbina kralja Petra Karađorđevića – Kompleks Kraljeve vinarije – Kraljev podrum
Uprava dvora je 1927. sklopila ugovor o podizanju modernog podruma na zadužbinskom imanju na Oplencu sa firmom Abel i Bohringer iz Štutgarda, a u prepisci oko izrade skice podruma je upravnik Dvora u pismu 22. septembra naglasio arhitektama da vode računa o tome da „taj podrum treba u isto vreme služiti i za ugled, ali bez nepotrebnog luksuza“.
Objekat vinarije- podruma se sastoji od prizemlja i dva sprata pod zemljom i završen je 1931. godine. Za potrebe podruma je u julu te godine su naručena 63 bureta sa podlogama i gornjim i donjim zatvaračima. Burići su u delovima spuštani teretnim liftom i sklapani na prvom i drugom podrumu. Prese predstavljaju redak primer elektomotornih presa iz tog doba i predstavljaju pravi raritet.
U posebnoj prostoriji je smešteno dvadeset buradi za stara sortna vina, a prekoputa odeljenja za smeštaj vina u flašama, uz lift i stapenište, nalazi se enoteka (vinoteka) sa dragocenim uzorcima proizvoda ovog podruma. Vina su u naročitim, isključivo za ovaj podrum pravljenim flašama u tri veličine sa udubljenim dnom i kraljevskim grbom. Vinoteka je spasena domišljatošću jednog od podrumskih radnika, koji ju je, znajući njenu vrednost, okupatorkim vojnicima ispred nosa sklonio u jedno prazno bure, čiji je sadržaj ostao neotkriven do oslobođenja. U vinoteci se nalazilo, kako je u dvorskim dokumentimav zapisano, i „100 flaša vina koje se nikad neće prodati, već ostaviti za istoriju“, kao i 30 flaša za izvanredne prilike, i to oplenke, žilavke, trijumfa, hamburga i rizlinga, zajedno izdvojenih u martu 1931.godine. Uz vina su se nalazili i uzorci rakije iz iste godine.
U dvorištu podruma, koje je sa južne i severne strane ograđeno stambenim zgradama ispred kojih su tremovi, ukopani su bazeni za kominu. Dve stambene zgrade od lomljenog kamena su zidane 1931. godine. U severnoj zgradi su bila dva stana od po dve sobe, sa kuhinjom, špajzom, nusprostorijom i podrumom. Stan je sada pretvoren u službene prostorije podrumske uprave i u njemu je pored laboratorije neke od sačuvanih predmeta koji su pripadali kralju i inventaru na Oplencu. U južnoj zgradi su se nalazili dvosoban stan sa kuhinjom i podrumom, kancelarija, laboratorija, kačarska radionica i jedno odeljenje za stan radnika. U nedavnoj rekonstrukciji ovaj postor je adaptiran u prostor za okupljanje udruženja vinara Šumadije. Novi krov je objekat spasao od daljeg prokišnjavanja, i uz druge jednostavne radove na enterijeru, oko i ispred objekta, omogućeno je njegovo novo korišćenje za prezentacije izlaganje i prodaju vina od proizvođača okupljenih u vinarsko udruženje Vinara Šumadije, kome pripada i Kraljeva vinarija na Oplencu.
FETISLAM
FELIX ROMULIANA
RAJAČKE PIMNICE
KRALJEV PODRUM