EU za turizam

Moćna čuvarka Đerdapske klisure – Golubačka tvrđava - EU za turizam

EU za turizam

#EUzaTebe – za kulturno nasleđe i turizam


Moćna čuvarka Đerdapske klisure - Golubačka tvrđava

Na desnoj obali Dunava, na samom ulazu u Đerdapsku klisuru i u Nacionalni park “Đerdap”,  nalazi se srednjevekovna Golubačka tvrđava, kombinacija istorije, arhitekture i prirodne lepote. Jedno od najlepših utvrđenja u Srbiji, značajna je zbog svog strateškog položaja i istorijske uloge.

Nedavno je u okviru Golubačke tvrđave otvoren park Arheološko brdo, zahvaljujući donaciji kroz projekat “EU za kulturno nasleđe i turizam”. Tokom arheoloških istraživanja i iskopavanja otkrivene su dve krečnjačke peći i dve zgrade, za koje se veruje da su bile radionice. Pronađeno je i metalno oruđe, što govori da je tu bila kovačnica i da je ovo bio zanatski deo. Budući da su pronađene peći građene rimskim opekama sa žigom, procenjuje se da datiraju iz XVI i XVII veka.

Opština Golubac dobila je kroz ovaj projekat i bespovratna sredstva za renoviranje trga u centru grada, a privatnici koji se bave turizmom završili su obuke u cilju bolje promocije svojih kapaciteta. Osim tvrđave, koja je nakon rekonstrukcije 2019. godine postala istinska turistička atrakcija, posetioci Golubac mogu da obiđu i malim turističkim vozom i brodićem.

Turistički vozić koji prevozi putnike duž obale Dunava do vikend naselja Vinci, svojevrsna je atrakcija koju treba doživeti tokom posete Golupcu. Osim izuzetno lepog pejzaža, zalaska sunca i divne prirode, u toku vožnje saznajemo više o istoriji i važnosti ovog mesta koje svojim izgledom podseća na neki mali morski grad.

Ukoliko je vreme lepo, ako ne duva košava i reka je mirna, Golubac je moguće razgledati i sa vode. Dunav, koji kroz golubačku opštinu protiče u dužini od 52 km, upravo je ovde najširi u svom toku, čak šest kilometara, što putnicima stvara osećaj kao da su na moru.

Zbog širine Dunava i stalnih vetrova, Golubac ima najbolje uslove za jedrenje na reci u celoj Evropi i zato je sve popularniji među domaćim i inostranim ljubiteljima jedrenja na dasci.

Brodić “Golubica” prevozi turiste nekoliko puta dnevno (kada vremenske prilike dozvoljavaju) najlepšim deonicama Dunava koje mnogi nazivaju “golubačkom Bokom”. Plovi se nizvodno kroz kanjon Dunava, koji se nakon nekog vremena sužava, tako da se stiče utisak da su  stene i litice još veće i impresivnije.

U okviru projekta “EU za kulturno nasleđe i turizam” opština Golubac dobila je bespovratna sredstva za predstavljanje lokalne tradicije i istorije kroz maštovite suvenire, sa namerom da se osnaže lokalni proizvođači koji razvijaju umetničke, inovativne i kreativne suvenire. Kroz projekat zaposleni u Turističkoj organizaciji Golubac završili su brojne obuke sa ciljem bolje promocije svojih turističkih potencijala.

Dodatno, uz podršku EU, Turistička organizacija Golubac i Narodna biblioteka “Veljko Dugošević” dobili su priliku da na inovativan način predstave legende i mitove ovog podunavskog grada. Kroz animacije, vizuelne i audio efekte posetioci sada mogu da se na interaktivan način upoznaju sa istorijom ovom mesta, legendama i pričama meštana.

 

Golubačka tvrđava jedan je od najznačajnijih i najlepših istorijskih spomenika u Srbiji sa bogatom istorijom i kulturnim nasleđem. O tome koliko je atraktivna za sve ljubitelje istorije, srednjevekovne kulture i turiste iz celog sveta govori podatak da je ovu tvrđavu tokom prošle godine posetilo više od dvesta hiljada građana!

FETISLAM

icon

U Kladovu. U okviru konzervatorskih radova biće obnovljena Varoš kapija i pripadajući deo bedema tvrđave, kao i lagumi u samom bedemu. Značajan deo radova odnosiće se i na konzervaciju ulazne kapije u tzv. Mali grad, kao i letnje pozornice i dveju kružnih kula u delu zida – utvrđenja prema Dunavu.

FELIX ROMULIANA

icon

Arheološki lokalitet Gamzigrad u blizini Zaječara sa ostacima rimske carske palate nalazi se na UNESCO-voj listi Svetske kulturne baštine. U sklopu ovog spomeničkog kompleksa biće izgrađen centar za posetioce.

RAJAČKE PIMNICE

icon

Kod Negotina. Komunalna infrastruktura biće u fokusu radova na ovom lokalitetu, koji je predložen za upis na UNESCO listu Svetske kulturne baštine – izgradnja vodovodne i kanalizacione mreže, postavljanje nove trafostanice, elektromreže i javnog osvetljenja, kao i popločavanje pešačkih staza u kompleksu.

KRALJEV PODRUM

icon

Uprava dvora je 1927. sklopila ugovor o podizanju modernog podruma na zadužbinskom imanju na Oplencu sa firmom Abel i Bohringer iz Štutgarda, a u prepisci oko izrade skice podruma je upravnik Dvora u pismu 22. septembra naglasio arhitektama da vode računa o tome da „taj podrum treba u isto vreme služiti i za ugled, ali bez nepotrebnog luksuza“

0
Would love your thoughts, please comment.x