#EUzaTebe – za kulturno nasleđe i turizam
NEGO, da ti kažem nešto o kulturi i obrazovanju
Kada se udruže preduzimljivost profesionalno ostvarenih i uspešnih žena sa njihovom kreativnošću i željom da ih usmere na pravi način i edukuju druge – to je dobitna kombinacija. To se dogodilo u Negotinu kada su se ujedinile dve akademske slikarke i dve profesorke i stvorile kreativno udruženje NEGO sa ciljem negovanja kulture i tradicije i promocije Negotinske krajine kao turističke destinacije.
Pre više od decenije četiri profesorke udružile su svoje znanje, umeće, talenat i želju za kreiranjem značajnih kulturnih sadržaja, koji će, ne samo animirati lokalno stanovništvo, već i privući turiste da posete njihov kraj. Nameravale su da stvore prostor na kome će se baviti razvojem edukacije, kulturom, kreativnim razvojem i unapređenjem umetničkog stvaralaštva svih oblasti, kao i očuvanjem i zaštitom kulturnih i tradicionalnih vrednosti. U svoje su udruženje uključile i mlade ljude kroz kreativni, obrazovni i umetnički rad. One su: Dušanka Botunjac, Danijela Marković, Dragana Jaćimović i Vesna Stanković.
Između ostalih programa, ovaj četverac osmislio je Vokalno etno festival mladih – VEF. Namenjen deci i mladima koji su okrenuti etno muzici. Pun kreativnog sadržaja, taj inovativni festival okupio je eminentni žiri, napravio stručne muzičke radionice i predavanja i tako postao jedinstven i u Srbiji i regionu. Nameravajući da festival podignu za još jednu lestvicu, profesorke su konkurisale za bespovratna sredstva u okviru projekta “EU za kulturno nasleđe i turizam” koji finansiraju Evropska unija i Vlada Nemačke, a sprovodi GIZ.
“Ovaj projekat i sredstva koja smo dobili mnogo su doprineli da se za međunarodni Vokalni-etno festival mladih VEF čuje širom Srbije, kao i da se promoviše, ne samo naš projekat, već i Negotin i cela Istočna Srbija“, kaže Vesna Stanković, jedna od inicijatorki i osnivačica festivala. Cilj je da se poboljša kulturna ponuda Negotina, da se uposle i promovišu proizvođači lokalnih proizvoda, seoska i manja ugostiteljska i turistička domaćinstva, naročito u Rogljevu i Negotinu.
Vesna kaže da su podrška i sredstva koja su dobili značajno doprineli da se unapredi ponuda u okviru festivala i popravi kvalitet budućih festivala. “Kroz programe u okviru ovog projekta prošlo je više od 1.500 ljudi, što je za manja mesta, kao što je Negotin, zaista impozantan broj”, kaže ona.
Tokom festivala VEF 2023 – Kreni na istok, svi programi bili su potpuno besplatni za publiku. Suveniri nastali na kreativnim radionicama u Rogljevu predstavljeni su na izložbi u centralnom gradskom parku, kada je u fokusu bilo promovisanje ženskog preduzetništva. U obilasku Rogljevačkih pimnica učesnici i posetioci festivala i radionica, bili su u prilici da vide i kupe proizvode lokalnih proizvođača i da uživaju u gostoprimstvu u turističkim domaćinstvima u kojima su bili smešteni.
Na VEF-u su organizovane i muzičke radionice, nastupala su kulturno-umetnička i pevačka društva, održani brojni koncerti i promocija knjige pesama.
FETISLAM
FELIX ROMULIANA
RAJAČKE PIMNICE
KRALJEV PODRUM