#EUzaTebe – za kulturno nasleđe i turizam
Razvoj turizma na Rtnju
Ugostiteljsko turistički sektor u Srbiji trpi velike gubitke od pojave pandemije korona virusa. Na ublažavanju posledica dosta je uradila i sama država, a Evropska unija je pomogla ovaj sektor u istočnoj i jugoistočnoj Srbiji, bespovratnom donacijom od milion evra.
U naselju Rtanj, podno ove mistične i turistima veoma privlačne planine, radi nekoliko kategorisanih objekata za smeštaj i odmor. Pre skoro dve godine u ovom sektoru oprobao se i Dragomir Gmitrović, koji sada u ponudi ima 60-ak ležajeva. Turiste osim smeštaja zanima i domaća hrana, pa je na konkursu Evropske unije za bespovratna sredstva u iznosu od 10 hiljada evra, odlučio da opremi kuhinju. Ostatak odobrenih sredstava Gmitrović je iskoristio za opremu za planinarenje i pešačenje koje je veoma atraktivno na Rtnju i u okolini.
Iz GIZ-a koji realizuje celokupni projekat, kažu da je većina grantova u završnoj fazi realizacije: „Evropska unija ulaže u velike projekte u Srbiji, kao što su revitalzacija Golubačke tvrđave, rekonstrukcija tvrđave Fetislam i poboljšanje infrastrukture Rajačkih pimnica. Ali, važni su i mali projekti koji pomažu ljudima da realizuju ideje za male biznise“, izjavio je Aleksander Bec, vođa projektnog tima “#EUzaTebe-za kulturno nasleđe i turizam”.
Čak 120 malih porodičnih firmi i poljoprivrednih gazdinstava iz 12 gradova i opština na istoku i jugoistoku Srbije, dobilo je bespovratnu pomoć Evropske unije, ukupne vrednosti milion evra, za ublažavanje posledice krize izazvane pandemijom virusa korona.
FETISLAM
FELIX ROMULIANA
RAJAČKE PIMNICE