EU za turizam

Suveniri inspirisani kostimima vladarki i mitologijom u Tvrđavi Golubački grad - EU za turizam

EU za turizam

#EUzaTebe – za kulturno nasleđe i turizam



Suveniri inspirisani kostimima vladarki i mitologijom u Tvrđavi Golubački grad


Suvenir je uspomena na posećeno mesto i čuva sećanje na doživljeno iskustvo. Budući da turisti često sa putovanja donose suvenire, u Tvrđavi Golubački grad od nedavno posluje i suvenirnica. Posetioci Tvrđave sada imaju priliku da kupe mnogobrojne suvenire iz prirode, kao i ručno rađene magnete koji će ih asocirati na posetu Tvrđavi Golubački grad.

 

Suvenir je odraz lokalne i nacionalne kulture, a istovremeno produbljuje razumevanje turista o kulturnim obeležjima i običajima ljudi u određenom kraju. Suvenir takođe doprinosi i širenju kulturnih vrednosti, materijalnog i nematerijalnog nasleđa i pomaže razvoju turizma određenog kraja“, kaže Iskra Maksimović, direktorka Tvrđave Golubački grad.

 

Nameravajući da upotpune ponudu brojnim turistima koji ih svakodnevno posećuju, u Golubačkoj tvrđavi su konkurisali i dobili bespovratna sredstva u okviru projekta “EU za kulturno nasleđe i turizam” koji finansiraju Evropska unija i Vlada Nemačke, a sprovodi GIZ. Tvrđava Golubački grad predložila je projekat “Razvoj specijalnih serija suvenira izrađenih od prirodnih materijala inspirisanih srednjevekovnom istorijom”.

 

Iskra Maksimović kaže da umetnički suvenir ima poseban značaj, jer podržava i uključuje lokalnu i nacionalnu kulturu, kulturna obeležja i obogaćuje turistički doživljaj. “Cilj ovog projekta je da se razvije kreativnost lokalnih proizvođača umetničkih suvenira i da se dizajniraju i kreiraju suveniri zasnovani na kulturnom nasleđu kroz različite tehnike“, kaže ona.

 

Kroz projekat su osposobljena tri lokalna proizvođača umetničkih suvenira koji rade sa prirodnim materijalima (keramika, svila, vuna, konac, pamuk, platno, srpsko platno) za kreiranje nove serije suvenira. Ti suveniri su inspirisani srednjevekovnim srpskim kostimima, ornamentima sa srednjevekovnih fresaka, kao i mitologijom Golubačke tvrđave i donjeg Podunavlja.

 

Milica Mišić je tkala šalove od pamuka, svile i vune inspirisana kostimima srednjevekovnih srpskih vladarki – carice Jelene, kraljice Jelene Anžujske, kraljice Kataline, kraljice Simonide i kneginje Milice Hrebeljanović. Dragana Ćirković je oslikavala svilene marame takođe inspirisana kostimima vladarki, ornamentima srednjevekovnih fresaka, dok je jedan set marama posvetila vodenim i šumskim vilama koje, prema legendama, žive u Dunavu i oko Golubačke tvrđave. Nada Radetić je vezla svadbarske peškire i nadstolnjake koristeći folklorne motive sa narodnih nošnji i srednjevekovne motive. Njihovi radovi bili su izloženi u Golubačkoj tvrđavi tokom šest meseci.

 

 

Sredstva su nam pomogla da obogatimo ponudu suvenira koji se prodaju u suvenirnici tvrđave Golubački grad. Osim toga, uspostavili smo i kvalitetniju saradnju sa sve tri autorke. Njihov izbor suvenira posle izložbe značajno je povećan, a time je i saradnja sa njima dobila novi oblik”, kaže Iskra Maksimović. Ona dodaje da su suveniri izrađeni tokom projekta i kasnije naišli na izuzetan prijem posetilaca, te da je prodaja suvenira postala sastavni deo ponude tvrđave Golubački grad. 

FETISLAM

icon

U Kladovu. U okviru konzervatorskih radova biće obnovljena Varoš kapija i pripadajući deo bedema tvrđave, kao i lagumi u samom bedemu. Značajan deo radova odnosiće se i na konzervaciju ulazne kapije u tzv. Mali grad, kao i letnje pozornice i dveju kružnih kula u delu zida – utvrđenja prema Dunavu.

FELIX ROMULIANA

icon

Arheološki lokalitet Gamzigrad u blizini Zaječara sa ostacima rimske carske palate nalazi se na UNESCO-voj listi Svetske kulturne baštine. U sklopu ovog spomeničkog kompleksa biće izgrađen centar za posetioce.

RAJAČKE PIMNICE

icon

Kod Negotina. Komunalna infrastruktura biće u fokusu radova na ovom lokalitetu, koji je predložen za upis na UNESCO listu Svetske kulturne baštine – izgradnja vodovodne i kanalizacione mreže, postavljanje nove trafostanice, elektromreže i javnog osvetljenja, kao i popločavanje pešačkih staza u kompleksu.

KRALJEV PODRUM

icon

Uprava dvora je 1927. sklopila ugovor o podizanju modernog podruma na zadužbinskom imanju na Oplencu sa firmom Abel i Bohringer iz Štutgarda, a u prepisci oko izrade skice podruma je upravnik Dvora u pismu 22. septembra naglasio arhitektama da vode računa o tome da „taj podrum treba u isto vreme služiti i za ugled, ali bez nepotrebnog luksuza“

0
Would love your thoughts, please comment.x