#EUzaTebe – za kulturno nasleđe i turizam
Suveniri inspirisani kostimima vladarki i mitologijom u Tvrđavi Golubački grad
Suvenir je uspomena na posećeno mesto i čuva sećanje na doživljeno iskustvo. Budući da turisti često sa putovanja donose suvenire, u Tvrđavi Golubački grad od nedavno posluje i suvenirnica. Posetioci Tvrđave sada imaju priliku da kupe mnogobrojne suvenire iz prirode, kao i ručno rađene magnete koji će ih asocirati na posetu Tvrđavi Golubački grad.
“Suvenir je odraz lokalne i nacionalne kulture, a istovremeno produbljuje razumevanje turista o kulturnim obeležjima i običajima ljudi u određenom kraju. Suvenir takođe doprinosi i širenju kulturnih vrednosti, materijalnog i nematerijalnog nasleđa i pomaže razvoju turizma određenog kraja“, kaže Iskra Maksimović, direktorka Tvrđave Golubački grad.
Nameravajući da upotpune ponudu brojnim turistima koji ih svakodnevno posećuju, u Golubačkoj tvrđavi su konkurisali i dobili bespovratna sredstva u okviru projekta “EU za kulturno nasleđe i turizam” koji finansiraju Evropska unija i Vlada Nemačke, a sprovodi GIZ. Tvrđava Golubački grad predložila je projekat “Razvoj specijalnih serija suvenira izrađenih od prirodnih materijala inspirisanih srednjevekovnom istorijom”.
Iskra Maksimović kaže da umetnički suvenir ima poseban značaj, jer podržava i uključuje lokalnu i nacionalnu kulturu, kulturna obeležja i obogaćuje turistički doživljaj. “Cilj ovog projekta je da se razvije kreativnost lokalnih proizvođača umetničkih suvenira i da se dizajniraju i kreiraju suveniri zasnovani na kulturnom nasleđu kroz različite tehnike“, kaže ona.
Kroz projekat su osposobljena tri lokalna proizvođača umetničkih suvenira koji rade sa prirodnim materijalima (keramika, svila, vuna, konac, pamuk, platno, srpsko platno) za kreiranje nove serije suvenira. Ti suveniri su inspirisani srednjevekovnim srpskim kostimima, ornamentima sa srednjevekovnih fresaka, kao i mitologijom Golubačke tvrđave i donjeg Podunavlja.
Milica Mišić je tkala šalove od pamuka, svile i vune inspirisana kostimima srednjevekovnih srpskih vladarki – carice Jelene, kraljice Jelene Anžujske, kraljice Kataline, kraljice Simonide i kneginje Milice Hrebeljanović. Dragana Ćirković je oslikavala svilene marame takođe inspirisana kostimima vladarki, ornamentima srednjevekovnih fresaka, dok je jedan set marama posvetila vodenim i šumskim vilama koje, prema legendama, žive u Dunavu i oko Golubačke tvrđave. Nada Radetić je vezla svadbarske peškire i nadstolnjake koristeći folklorne motive sa narodnih nošnji i srednjevekovne motive. Njihovi radovi bili su izloženi u Golubačkoj tvrđavi tokom šest meseci.
“Sredstva su nam pomogla da obogatimo ponudu suvenira koji se prodaju u suvenirnici tvrđave Golubački grad. Osim toga, uspostavili smo i kvalitetniju saradnju sa sve tri autorke. Njihov izbor suvenira posle izložbe značajno je povećan, a time je i saradnja sa njima dobila novi oblik”, kaže Iskra Maksimović. Ona dodaje da su suveniri izrađeni tokom projekta i kasnije naišli na izuzetan prijem posetilaca, te da je prodaja suvenira postala sastavni deo ponude tvrđave Golubački grad.
FETISLAM
FELIX ROMULIANA
RAJAČKE PIMNICE
KRALJEV PODRUM