#EUzaTebe – za kulturno nasleđe i turizam
Zahvalnica Društva konzervatora Srbije
EU za kulturno nasleđe i turizam je projekat usmeren na razvoj turizma kao značajnog privrednog potencijala za ekonomski razvoj istočne Srbije i Donjeg Podunavlja. Finansiraju ga Evropska unija i nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj BMZ, a sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ.
Najviše sredstava iz ovog projekta usmereno je na obnovu i poboljšanje infrastrukture značajnih objekata kulturnog nasleđa Srbije i Evrope. Cilj ovog dela projekta je da se putem konzervatorskih i građevinskih radova poboljšaju i predstave lokaliteti kulturnog nasleđa kao jedan od faktora unapređenja turističke atraktivnosti ovog regiona.
- Fetislam – u Kladovu. U okviru konzervatorskih radova obnovljena je Varoš kapija i pripadajući deo bedema tvrđave, kao i lagumi u samom bedemu. Značajan deo radova odnosio se i na konzervaciju ulazne kapije u tzv. Mali grad, kao i letnje pozornice.
- Felix Romuliana – Arheološki lokalitet Gamzigrad u blizini Zaječara sa ostacima rimske carske palate nalazi se na UNESCO-voj listi Svetske kulturne baštine. U sklopu ovog spomeničkog kompleksa biće izgrađen centar za posetioce.
- Rajačke pimnice – kod Negotina. Komunalna infrastruktura biće u fokusu radova na ovom lokalitetu, koji je predložen za upis na UNESCO listu Svetske kulturne baštine – izgradnja vodovodne i kanalizacione mreže, postavljanje nove trafostanice, elektromreže i javnog osvetljenja, kao i popločavanje pešačkih staza u kompleksu.
- Kraljev Podrum – Zadužbina kralja Petra Karađorđevića, Kompleks Kraljeve vinarije u Topoli. Arhitektonsko – gradjevinska rekonstrukcija dela kompleksa Kraljeve vinarije.
Odbor za dodelu nagrada i priznanja Društva konzervatora Srbije, na predlog svojih članova, odlučio da dodeli zahvalnicu u ovoj godini. Zahvalnica se dodeljuje za: uspešnu saradnju i ukupan doprinos zaštiti, prezentaciji i popularizaciji kulturnog nasleđa u Srbiji kroz sprovođenje projekta EU za Tebe – za kulturno nasleđe i turizam u periodu od 2019. do 2024. godine.
Društvo konzervatora Srbije (DKS) je strukovno udruženje koje okuplja stručnjake i naučnike iz različitih oblasti zaštite kulturnog i prirodnog nasleđa. Da ovo veoma posebno udruženje, sem višedecenijskog kontinuiteta, ima izuzetan značaj, govori i podatak o članstvu koje okuplja oko 250 uglednih ličnosti iz struke (arheologa, arhitekti, istoričara umetnosti, istoričara, etnologa, fotografa itd.).
Dan zaštite spomenika kulture u Srbiji, ujedno i Dan Društva konzervatora Srbije, održan je u četvrtak, 22. februara u Jugoslovenskoj kinoteci.
Ovom prilikom su tradicionalno dodeljene sledeće nagrade:
- VELIKA nagrada DKSa,
- GODIŠNJA nagrada DKSa i
- Posle nekoliko godina pauze, dodeljena je i ZAHVALNICA GIZu i projektu EU za kulturno nasleđe i turizam.
Velika je čast i privilegija da ovaj projekat bude nosilac nacionalne nagrade, a Evropska unija i njene države članice nastoje do podrže očuvanje kulturnog nasleđa cele Evrope.
FETISLAM
FELIX ROMULIANA
RAJAČKE PIMNICE
KRALJEV PODRUM